۱۵۰ متر دیگر بر طول غار نمکدان قشم افزوده شد

غار نمکدان قشم که از آن به عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان نام برده می‌شود  چندی پیش میزبان محققان و غارشناسان داخلی و خارجی بود تا با تکمیل پرونده، راه جهانی شدن را سریع‌تر طی کند.
 

اما با وجود وعده‌هایی که از سوی معاون گردشگری و معاون میراث فرهنگی به منظور حضور در این همایش و سرعت بخشیدن به تکمیل پرونده جهانی غار نمکدان داده شده‌بود، هیچیک از آنها در این همایش حضور نداشتند و به تبع حاضر نشدن مسئولان ارشد، سایر مسئولان منطقه آزاد قشم نیز در این همایش حاضر نشدند.

 

این درحالی است که براساس مستندات موجود، غار نمکی قشم به طول شش‌هزار و 580 متر، طولانی‌ترین غار نمکی جهان است، اما هنوز اقدامی برای ثبت آن در فهرست‌های جهانی صورت نگرفته است.

 

در این میان، انجمن غار و غارشناسی ایرانیان با همکاری دانشگاه علوم و تحقیقات شیراز ، دانشگاه چارلز جمهوری چک و انستیتو زمین شناسی آکادمی علوم جمهوری چک، اقدام به برگزاری اولین کارگاه تخصصی معرفی غار نمکدان با حضور کاشفین کرد.

 

«محمد زارع» عضو هیات علمی بخش علوم زمین دانشگاه شیراز با اشاره به برگزاری این همایش دو روزه که شامل بخش‌های تئوری و عملی می‌شد به خبرنگار گردشگری CHN گفت: «با وجود آنکه در طول برگزاری این همایش کارگاه‌های تخصصی غارشناسی برگزار شد اما این تحقیقات پس از پایان همایش نیز ادامه یافت چنانکه قرار است گروه محققان چک 15 روز دیگر در ایران باشند و به بررسی سه غار نمکی مهم و شاخص بپردازند و البته ادامه کارهای 12 سال پیش پیگیری شود.»

 

به گفته او، بررسی گنبد نمکی کوه نمک در نزدیک شهر کاکی در استان بوشهر و گنبد نمکی جهانی در شهرستان فیروزآباد در استان فارس دو گنبد نمکی هستند که همراه با غار نمکدان قشم مورد بررسی قرار می‌گیرند چراکه گنبدهای نمکی به لحاظ زمین شناسی اقتصادی و وجود کانی‌های با ارزش و ارتباط آن با آبهای زیرزمینی مناطق اطراف خود دارای اهمیت است.

 

زارع با اشاره به آنکه یونسکو هیچ میراثی را بدون انجام مطالعه و بررسی‌های ویژه به ثبت نمی‌رساند یادآور شد: «تاکنون 80 درصد تحقیقات مورد نیاز ثبت جهانی غارنمکدان قشم انجام شده و برای جمع بندی 20 درصد دیگر حدود 6 ماه زمان نیاز است و البته به شرطی محقق خواهد شد که مسئولان و متولیان امر کمک کنند چراکه نقشه برداری غار با توجه به شرایط دشوار آن زمان بر است.»

 

«جواد نظامدوست» رییس انجمن غارشناسان ایران  نیز به کشف مسیر جدیدی در غارنمکدان قشم اشاره کرد و گفت: «با پیشنهاد یکی از غارنوردان بین‌المللی یک تیم از غارنوردان ایرانی وارد یک مسیر فرعی از غارنمکدان شدند که بر اساس GPS‌احتمال رسیدن به غار اصلی را داشت. آنها موفق شدند حدود 100 متر در این مسیر پیشروی کنند که ادامه راه به دلیل آنکه بسته بودن امکان نداشت و به فصلی موکول شد که نمکها توسط بارندگی‌های موجود شسته شده‌باشند.»

 

او افزود: «اگر این مسیر ادامه پیدا مکند می‌توان گفت 150 متر دیگر به طول غار نمکدان قشم افزوده خواهد شد.»

دیدگاهی بگذارید