گردشگری یالتا فرصت استفاده از میراث جنگ جهانی دوم را از دست داد

شهریالتا در کریمه که قرار بود میزبان کنفرانس تاریخی جنگ دوم جهانی باشد، درواقع هفتادمین سالگرد رهایی خود را از اشغال نازی ها جشن بگیرد. یالتا برای این آزادی هزینه ای بالغ بر مرگ 12000 انسان تنها طی 900 روز از اشغال شهر توسط ارتش هیتلر پرداخته است.
 

به گزارش دیلی میل شهر یالتا در نوامبر 1941 توسط سربازان هیتلر اشغال شده بود. طی این اشغال جمعیت یالتا تنها به 26 هزار نفر کاهش یافت . مجموع 4000 نفر با گلوله کشته شدند و 6000 نفر نیز به عنوان اسیر به آلمان منتقل شدند. 1300 مرد نیز دراردوگاه های کار اجباری گرفتار شدند. درحالی که 500 نفر دیگرنیز براثر گرسنگی و شکنجه جان سپردند. درمجموع 12 هزار نفر فقط در شهر یالتا طی 900 روز اشغال نازی ها مردند. 

 

شهر یالتا در 16 آوریل سال 1944 توسط ارتش سرخ شوروی از چنگ نازی‌ها رها شد.

 

یالتا شهری در استان کریمه در جنوب اوکراین و در ساحل شمالی دریای سیاه است. این شهر در زمین های یک مستعمره باستانی یونانی ساخته شده و در خلیجی که توسط کوه های جنگلی احاطه شده واقع شده است. آب و هوای یالتا مدیترانه‌ای‌است و باغستان های بسیاری را در خود جای داده. در سال 1945، یعنی زمانی که سه قدرت بزرگ جهانی، اتحاد جماهیر شوروی، ایالات متحده و انگلیس در این شهر و در قصر لیوادیا کنفرانسی برپا کردند، یالتا نظر جهانیان را به خود جلب کرد.

 

پیمان معروف یالتا با شرکت روزولت، استالین و چرچیل در اواخر جنگ دوم جهانی بسته شد که متن آن برای هم پیمان های متحدین تا سال 1947 فاش نشد.

از جمله مواد آن مربوط به آلمان 1- تسلیم بی قید و شرط آلمان 2- ایجاد سازمان ملل در سانفرانسیسکو 3- ایجاد حق و تو در شورای امنیت بود. 4- موافقت سری روسیه در جنگ ضد ژاپن که در این پیمان جزایر سافالین و کوریل به روسیه و …. واگذار شد.

 

امروزه یالتا با سواحل بسیار زیبا، رستوران های متنوع و بازار رو باز خود، شهری محبوب برای توریست ها محسوب می‌شود.

دیدگاهی بگذارید