تا دوماه آینده پروازهای شبانه فرودگاه مهرآباد متوقف می ‎شود

صبح امروز پارکینگ شرقی فرودگاه مهرآباد و پس از آن ترمینال حج فرودگاه بین المللی امام خمینی با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی  و مسئولان و دست اندرکاران صنعت هوانوردی ایران افتتاح شد.
 

آخوندی در ادامه بازدید و افتتاح پارکینگ شرقی فرودگاه مهرآباد تصریح کرد: « صنعت هوانوردی ایران آماج تحریم‌های غرب بوده است اما همواره توانست خود را پابرجا نگه دارد».

 

 وی ادامه داد: سهم صنعت هوانوردی در کل صنعت جابه‌جایی کشور کمتر از 5 درصد است اما به دلیل سرعت جابه‌جایی اهمیت خاصی دارد. به شکلی که در 5 ماه ابتدایی امسال میزان نشست و برخاست هواپیماها 10 درصد در بخش مسافر و 17 درصد در بخش بار رشد داشته است.»

 

آخوندی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این که در حال حاضر سالانه 5 میلیون مسافر از فرودگاه امام جابه‌جا می‌شوند که لازم است این رقم به 50 میلیون نفر افزایش یابد اذعان داشت: «در حال حاضر 145 فروند هواپیما در ناوگان هوایی کشور فعال است که باید به 500 فروند ارتقا یابد.»

 

به گفته او، راه‌های هوایی جدیدی با هماهنگی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایجاد شده است.

 

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: «برای ارائه خدمت به مردم در پروازهای داخلی نیازمند فرودگاهی در دسترس هستیم بنابراین توسعه و بهبود کیفیت فرودگاه مهرآباد چون کیفیت ترمینال‌ها، پذیرایی از مسافران، توسعه اپرون‌ها و باند پروازی در کنار ایرساید باید مورد توجه باشد.»

 

وی با تاکید بر این که سرمایه‌گذاری در برج، کنترل مراقبت و سیستم راداری نیازمند سرمایه‌گذاری 250 میلیون دلاری است ادامه داد: « تااز این طریق  سیستم راداری کشور را به روز و پروازهای عبوری را از فضای کشور هدایت کنیم.»

 

وی تاکید کرد: «از جمله برنامه‌های هدفگذاری شده اتصال فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی(ره) از طریق ریل است؛ و حتی لازم است فرودگاه پیام را به این دو فرودگاه از طریق ریل متصل کنیم.»

 

او همچنین در خصوص توقف پروازهای شبانه مهرآباد گفت: «در راستای افزایش آرامش ساکنان اطراف فرودگاه مهرآباد دستور داده‌ام ظرف 2 ماه آینده پروازهای شبانه این فرودگاه بین ساعات 24 تا 5 صبح متوقف شود.»

 

او افزود: «پارکینگ غربی مهرآباد نیز تا سه ماه آینده افتتاح می‌شود و بعد از آن به سراغ باندهای پروازی این فرودگاه و بهسازی آنها می‌رویم.»

 

وی درباره انتقال پروازهای فرودگاه مهرآباد بیان کرد: «این موضوع از 40 سال پیش مطرح شده است، اما باید به جای این کار به سمت ساماندهی شبکه فرودگاهی و پروازی حرکت کنیم. در این راستا، تنظیم زمان‌های نشست و برخاست هواپیما رویه استانداردی است که در دنیا اجرا می‌شود. این در حالی است که برای افزایش رفاه ساکنان حوالی مهرآباد دستور داده‌ام تا دو ماه آینده پروازهای شبانه این فرودگاه از ساعت 24 تا 5 صبح کلاً متوقف شود.»

 

به گزارش CHN، وزیر راه و شهرسازی پس از بازدید و افتتاح باند شرقی مهرآباد به فرودگاه امام خمینی (ره)، رفته و ترمینال حجاج را در این فرودگاه افتتاح کرد .

 

طبق این گزارش، مساحت این سالن 5600 مترمربع  و شامل 3 سالن هزار متری در 3 طبقه است. عملیات اجرایی این پروژه از 3 سال پیش آغاز شد ضمن آنکه در حال حاضر پل ارتباطی به آن وصل شده است. این سالن حجاج برای پروازهای 6 استان کشور و جابه‌جایی زائران این استان‌ها برنامه‌ریزی شده تا 20 هزار و 500 نفر از حجاج را پذیرش کند. استان‌هایی که از این فرودگاه برای حج اعزام می‌شوند شامل تهران، البرز، قزوین، سمنان و لرستان است.  

 

فراخوان جذب سرمایه‌گذار تا چند روز آینده

در همین راستا رئیس هیات مدیره شرکت فرودگاه‌ها از به تصویب رسیدن طرح جامع سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی در فردگاه مهرآباد خبر داد و گفت: « تا چند روز آینده فراخوان جذب سرمایه‌گذار انجام می‌شود.»

 

، محمدعلی ایلخانیبا بیان این که  فرودگاه مهرآباد 73 سال عمر دارد و هم اکنون بر سطوح پروازی، پایانه مسافری و عوامل پروازی نیازمند سرمایه‌گذاری و بهسازی است اذهان داشت: «مهرآباد دارای دو باند پروازی به طول 4 کیلومتر داشته و فاصله دو باند پروازی برای پرواز همزمان استاندارد است بنابراین همیشه یک باند غیر فعال است.»

 

به گفته او،هم اکنون 75 هزار کیلومتر مربع پایانه مسافری داریم ترمینال یک فرودگاه‌، سال 1938 ساخته شده است، از نظر ساختاری مشکل نداریم اما باید در قالب در طرح جامع هر شش ماه بازسازی انجام شود.

 

ایلخانی با بیان این که هم اکنون میانگین روزانه نشست و برخاست مهرآباد 310 پرواز است و تا پایان سال 14 میلیون مسافر از این فرودگاه جابجا می‌شود به سهم 30 درصدی جابجایی مسافران توسط فرودگاه مهرآباد اشاره کرده و افزود: «هم اکنون سرمایه‌گذار خصوصی‌ آماده سرمایه‌گذاری است طرح جامعه سرمایه‌گذاری طراحی شده و به تصویب رسیده است و تا چند روز آینده فراخوان جذب سرمایه‌گذار انجام می‌شود.»

 

مدیرعامل شرکت فرودگاه‎ها با بیان این که فرودگاه مهرآباد تا آماده شدن فرودگاه امام باید پذیرای 20 میلیون مسافر باشد یادآور شد: «پس از اتمام طرح توسعه فرودگاه امام 10 میلیون از این ظرفیت به آن فرودگاه منتقل شده و مهرآباد خود را برای جابجایی سالانه 10 میلیون مسافر آماده می‌کند.»

.

دیدگاهی بگذارید