انگشت نگاری از اتباع اروپایی به سود نظام گردشگری نیست

رئیس فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری می گوید موضوع انگشت نگاری از اتباع اروپایی و غربی که قصد ورود به ایران دارند به سود نظام گردشگری ایران نیست. او همکاری دولت و مجلس را راه برون رفت از این وضعیت می داند.
 

اگرچه در ارتباط با احتمال بررسی طرح دو فوریتی انگشت نگاری از اتباع اروپایی و غربی که قصد ورود به ایران دارند، توجه به منافع ملی مهمترین موضوع است، اما همین موضوع می تواند مشکلات جدی را در روند ورود گردشگران خارجی به ایران به وجود آورد، روندی که به نظر می رسد با تغییر دولت در ایران و فعالیت های اخیر سازمان میراث فرهنگی در حال افزایش است.

 

جواد هروی، رئیس فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری مجلس به احتمال بررسی طرح انگشت نگاری از اتباع غربی و اروپایی اشاره می کند و می گوید: این موضوع ابعاد سیاسی پیدا کرده است. دستگاه دیپلماسی و رجل سیاسی ما به جهت مقابله با دیپلماسی غربی چنین کاری می کنند، وگرنه در بحث ورود گردشگران خارجی و همچنین خروج ایرانیان تبعات منفی خواهیم داشت. بحث انگشت نگاری فضای گردشگری را کاملاً تحت الشعاع قرار خواهد داد و به سود نظام گردشگری ما هم نیست.

 

نماینده قائنات با اشاره به بی توجهی مسئولان به بحث گردشگری در سال های گذشته، می گوید: ما متاسفانه تاکنون نسبت به بحث گردشگری کم توجهی لازم را انجام داده ایم. الان هم که می خواهیم به شکل جدی وارد فضای گردشگری جهان شویم، ناخواسته دچار یکسری چالش های خارجی و داخلی شده ایم.

 

او معتقد است «موضوعاتی مثل انگشت نگاری بطور مستقیم بر بحث گردشگری نوپای ما تاثیر منفی دارد» و می گوید: من اعتقاد دارم در این موضوعات ما آنقدر نسنجیده حرکت می کینم و حرکت های ما از سر بی تجربگی است که در هر حرکتی با چند چالش مواجه می شویم و این که از هر چالشی بتوانیم به سلامتی خارج شویم خیلی کار سختی است.

 

هروی راه برون رفت از این وضعیت را همکاری های دولت و مجلس عنوان می کند: احساس می کنم دولت و مجلس باید در کنار یکدیگر حرکت های سنجیده ای انجام دهند و قوانینی وضع کنند که بتواند ما را از این مخمصه ای که هر روز گرفتار آن می شویم، خارج کند. به نظر من این مخمصه در بعضی مواقع راهکار سیاسی ندارد و ممکن است راهکارهای فرهنگی و اجتماعی داشته باشد. ما باید موضوع را از این فضا خارج بکنیم. من اعتقاد دارم افراد صاحب نظر و افراد با تجربه و خبره در امور فرهنگی و روابط بین الملل باید به این موضوع ورود پیدا کنند و برنامه ریزی و آسیب شناسی بکنند.

دیدگاهی بگذارید