افزایش 50 درصدی بودجه سازمان محیط زیست

در میان انبوه خبرهای ناخوشایند محیط زیست، امسال چندین اتفاق خوب در این حوزه نیز در حال وقوع است. یکی از مهم ترین این اتفاقات، افزایش 50 درصدی بودجه سازمان حفاظت محیط زیست است که نشان از توجه بیشتر نمایندگان مجلس به این حوزه دارد.
 

«محمد درویش»، مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام این خبر به CHN گفت: «به نظر می رسد حساسیت نمایندگان مجلس و مردم در حوزه محیط زیست بیشتر شده است کما این که بودجه تصویب شده سازمان در سال جاری، 50 درصد بیش از میزان سال 92 است.»

 

او در مورد بالا رفتن میزان حساسیت زیست محیطی مردم گفت: «برای مثال در شهرهای کوچکی مانند کازرون، ابهر و استهبان و با مشارکت نهادهای مدنی، مردم سبزه های هفت سین که پیش از این تنها به آلوده و بدمنظر شدن محیط منجر می شد را جمع آوری و به کود و خوراک دام تبدیل کرده اند.»

 

به گفته درویش در سال جاری دو اقدام مهم در حوزه محیط زیست انجام می شود. یکی از این موارد راه اندازی مدارس جامع محیط زیستی و دیگری شبکه بندی نهادهای مدنی فعال در حوزه محیط زیست است.

 

درویش در مورد مدارس جامع محیط زیستی گفت: «در توافقنامه ای که میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش امضا شده است، مقرر شده 2 هزار معلم آموزش های محیط زیستی ببینند. این آموزش با کمک نهادهای مدنی صورت خواهد گرفت.»

 

گویا قرار است در گام بعدی این تعداد به 56 هزار معلم برسد.

 

درویش در مورد دلایل چنین توافقنامه ای و تاثیرات آن گفت: «اگر آموزش به مدارس برده شود رفتارهایی مانند حیوان آزاری در سطح جامعه کاهش می یابد به علاوه این که کودکان بر رفتار خانواده هایشان تاثیر زیادی دارند.»

 

شبکه بندی نهادهای مدنی فعال محیط زیست

درویش در مورد شبکه بندی نهادهای مدنی فعال در حوزه محیط زیست گفت: «بنا داریم طی یک فرآیند دموکراتیک در ادارات کل محیط زیست خانه های نهادهای مدنی را دایر کنیم تا سمن های فعال در حوزه محیط زیست بدون مشکل و قضاوت و نگاه های امنیتی در این خانه ها انتخابات برگزار کنند.»

 

او اضافه کرد: «بعد از این قصد داریم شبکه های استانی و نیز شبکه های تخصصی برای نهادهای مدنی فعال محیط زیستی را دایر کنیم.»

 

کارگاه های آموزشی برای نویسندگان کتاب های درسی

از جمله اقداماتی که اخیرا در حوزه محیط زیست انجام شده، برگزاری کارگاه های آموزشی برای نویسندگان کتاب های درسی است.

 

به گفته درویش، با این روش دغدغه های محیط زیستی در حال انتقال به سطح کتاب های درسی است.

 

او تاکید کرد که تاثیر این کارگاه ها را در سال آینده در کتاب های درسی می توان به وضوح مشاهده کرد.

دیدگاهی بگذارید