ارتقای توریسم کردستان عراق با بازگشت مهاجران متخصص به وطن

"شکرو پاشا" متخصص کرد عراقی که مدت 30 سال درکار طراحی ساختمان‌های شاخص در دفتر خود در ابوظبی بوده، اکنون درپی اجرای پروژه بزرگترین هتل عراق است. او تنها یک نمونه از صدها کردمهاجر از کردستان عراق است که به منظور ساخت و احیای صنعت گردشگری در کشورش به کردستان بازگشته است.
 

وی که آثار شاخصی در معماری امارات چون طراحی دانشگاه ابوظبی را طراحی کرده، می‌گوید:«من فردی کرد و از مردم منطقه کردستان هستم بنابراین قصد دارم با این کار از مردم منطقه حمایت کنم.»

 او که هم اکنون کسب و کار پررونقی در ابوظبی و دبی دارد، معقتد است که توریسم همچنان درمنطقه کردستان عراق رو به رشد و شکوفایی است ولی بیشتر بازدید کنندگان وگردشگران به دلیل پیوند نام این منطقه با عراق و ناآرامی‌های آن،از سفر به کردستان اکراه دارند.

 

 دولت خودمختار منطقه اخیرا بشدت درحال کار است تا با برگزاری کمپین‌های ارتباطی همانند:"کردستان عراقی دیگر" این تصور منفی عمومی را درباره کردستان تغییر دهد.

رییس دفترعمومی کردستان عراق می‌گوید:«درحال حاضر درخواست برای احداث 120 هتل جدید درمنطقه وجود دارد. درحالی که اکثر این هتل‌ها نیز به عنوان هتل‌های لوکس 4 ستاره زنجیره‌ای همانند "کمپیسکی"،"هیلتون" و"روتانا"عملیات خود را در این منطقه روبه رونق آغاز کرده‌اند.»

 

"مولوی جبار واهب "مدیر عمومی دفتر گردشگری دراربیل می‌4گوید:«ما می خواهیم پلی میان دبی و استانبول باشیم و ترکیبی از تاریخ ترکیه و آب و هوای تجارت مدرن دبی ایجاد کنیم.»

 

شرکت شکرو پاشا اکنون کاراحداث یک ساختمان فوق مدرن به نام "هزاره بزرگ" را بااعتباری بالغ بر 260 میلیون دلار امریکا به پایان رسانده که در قلب سلیمانیه عراق و در 200 کیلومتری اربیل قرار دارد.  این ساختمان که هفته گذشته افتتاح شد، تحت مالکیت "شرکت هولدینگ فاروق" یک شرکت چند ملیتی وفعال درزمینه بیمه ساخت و ساز و فناوری‌های اطلاعاتی آلمان است. مالک آن یک میلیاردر سرشناس به نام "فاروق مصطفا رسول" است که اخیرا در برنامه اپراتورموبایل"آسیا سل "عراق نیز به مبلغ 720 میلیون دلار درگیر شده است.

 

دفتر توسعه گردشگری کردستان عراق تا کنون با ایجاد یک بانک دولتی به سرمایه 120 میلیون دلار تا کنون حدود 20 میلیون دلار برای توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط در حوزه گردشگری برای حمایت از شهروندان بومی منطقه کمک وسرمایه گذاری کرده ست.

درآمد حاصل از گردشگری طی سال گذشته درکردستان عراق حدود 250 میلیون دلار بود که حدود 8 درصد از کل تولید ناخالص ملی منطقه سهم دارد. طرح توسعه استراتژیک منطقه کردستان عراق قصد دارد اقتصاد این منطقه را تنوع داده و علاوه بر درآمد حاصل از نفت، تا سال 2015 درآمد از صنعت گردشگری را نیز به 2.5 میلیارد دلاربرساند.

 

با این که عامل اصلی اتکا ورشد کردستان صنعت نفت آن بوده با این حال "مولوی جباروهاب" می‌گوید:«آرزو داشتم ای کاش هرگز نفتی در کردستان یا عراق نداشتیم، این یک نفرین است.»

دیدگاهی بگذارید